Polska jest naszym największym partnerem handlowym; jest wiele obszarów, w których moglibyśmy współpracować
W Centrum Kongresowym Targów Kielce spotkali się we wtorek przedstawiciele biznesu z Polski i Ukrainy, reprezentanci władz i organizacji pozarządowych z województwa świętokrzyskiego i obwodu winnickiego. Podczas konferencji „Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa" dyskutowano m.in. o możliwościach włączenia polskich przedsiębiorstw w proces powojennej odbudowy Ukrainy.
Wśród gości kongresu był Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce. „Dzisiejsza konferencja pokazuje, że jest dobre nastawienie polskiego i ukraińskiego biznesu, aby budować partnerskie relacje, żeby nawiązywać kontakty, przygotowywać wspólne projekty, które można by realizować już teraz, nie czekając na zwycięstwo Ukrainy” – powiedział ambasador Zwarycz.
„Jest wiele obszarów, w których moglibyśmy współpracować m.in. w sferze infrastruktury, energetyki, czy IT” – dodał.
Podkreślił, że władze Ukrainy będą dążyć do szybkiej odbudowy kraju. W pierwszym etapie działania mają objąć m.in. odbudowę infrastruktury krytycznej i medycznej, socjalnej i mieszkaniowej, a także rozminowanie terytorium Ukrainy.
„Bardzo ważnym filarem jest również wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, więc skupiamy także tu nasz wysiłek. W tej kwestii już współpracujemy i chcemy to rozszerzać, bo rośnie handel między Polską a Ukrainą. Polska jest naszym najważniejszym partnerem handlowym. Mamy sporo dobrych przykładów, także polskich firm, które nawet po ataku rosyjskim nadal prowadzą u nas działalność. Zachęcamy także inwestycje zagraniczne do wejścia na rynek Ukrainy – dodał.
O tym, że sieciowanie polskich i ukraińskich przedsiębiorstw jest możliwe, przekonywali przedstawiciele firmy MB Recycling. Winnicki oddział spółki, która wywodzi się z podkieleckiego Piekoszowa, powstał w 2015 roku.
„Spółka zajmuje się zbieraniem magazynowaniem i przetwarzaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Odpady zbieramy od osób fizycznych, samorządów i różnych instytucji publicznych” – powiedział przedstawiciel spółki Andrzej Druszyński.
Zwracał uwagę, że tylko w Winnicy, rocznie powstaje około 4 tys. ton odpadów elektrycznych. „Nasza działalność się rozwija, myślimy o nowych inwestycjach w tym o otwarciu linii do przetwarzania baterii litowo-jonowych. W Ukrainie nie ma jeszcze takiej technologii” – powiedział.
„Rynek ukraiński jest wielki i otwarty” – podkreślił przedsiębiorca. „Wszyscy, którzy patrzą na to, co dzieje się na wschodzie myślą, że jesteśmy w dużym kryzysie gospodarczym, ale w centralnym regionie jest w miarę bezpiecznie. Zachęcam wszystkich do współpracy i dziękuję za dotychczasowe wsparcie” – dodał Druszyński.
Kongres w Targach Kielc wpisał się w obchody 65-lecia partnerstwa Kielc i Winnicy oraz regionów świętokrzyskiego i winnickiego. „Jako samorządowcy pragniemy pokazać, że dokładamy wszelkich starań, aby biznes mógł rozwijać się nie tylko lokalnie, ale także na rynkach zagranicznych. Wierzę, że spotkanie, poświęcone wspieraniu i dynamizowaniu współpracy przedsiębiorców i wybranych sektorów lokalnych gospodarek stanie się punktem wyjściowym do nowych polsko-ukraińskich przedsięwzięć” – powiedział marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
Udział w konferencji wzięli przedstawiciele Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Banku Gospodarstwa Krajowego, UkraineInvest. Dla przedsiębiorców przygotowano stanowiska informacyjne oraz przestrzeń do rozmów B2B. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ apiech/
