Są jedynymi kręgowcami z zewnętrznym szkieletem

zdjęcie: Są jedynymi kręgowcami z zewnętrznym szkieletem / pixabay/2201433
Są stworzeniami jajorodnymi, które składają jaja na lądzie, a płeć ich potomstwa zależy od temperatury, w jakiej rozwijają się jaja. Występują w morzach, oceanach i na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Od wieków fascynują ludzi i są obecne w kulturze wielu regionów, jednak obecnie są zagrożone wyginięciem. Mowa o żółwiach, a 23 maja to właśnie ich dzień!
REKLAMA
Około 255 milionów lat temu żółwie pojawiły się na Ziemi, długo przed pojawieniem się pierwszego człowieka, który obecnie stanowi dla nich największe zagrożenie. Całe populacje żółwi są odławiane z ich naturalnego środowiska, aby mogły służyć jako żywe zabawki w domach ludzi. Hodowanie żółwi wymaga specjalistycznej wiedzy dotyczącej ich specyficznych potrzeb, jednak często są one kupowane impulsywnie lub jako prezenty dla dzieci, a następnie trzymane na podłodze domu i karmione tym, czym żywią się domownicy. To może prowadzić do poważnych chorób, takich jak zwyrodnienie stawów, niewydolność nerek, krzywica oraz znaczne skrócenie naturalnej długości życia tych gadów.

Do dzisiaj w Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej mięso i jaja żółwi są wykorzystywane w celach konsumpcyjnych. Żółwie szylkretowe były zabijane dla pozyskania ich szylkretu, który służył do produkcji grzebieni, spinek i biżuterii. Jeszcze niedawno jaja żółwi wykorzystywane były w produkcji kosmetyków i olejków. Różne części ich ciał wciąż znajdują zastosowanie w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Duże zagrożenie dla żółwi stanowią również foliowe torebki pozostawiane przez turystów na plażach, które następnie wietrzą się do mórz. Żółwie mylą je z meduzami, którymi się żywią, a w konsekwencji giną, dusząc się w folii.

Historia

Światowy Dzień Żółwia (ang. World Turtle Day) obchodzony jest 23 maja. Pierwsze obchody tego święta miały miejsce w 2000 roku, dzięki inicjatywie organizacji pozarządowej American Tortoise Rescue, która zajmuje się ratowaniem, rehabilitacją, adopcją i ochroną żółwi oraz ich siedlisk. Organizacja ta została założona w 1990 roku przez małżeństwo Susan Tellem i Marshalla Thompsona. W Polsce Światowy Dzień Żółwia jest obchodzony od 2009 roku przez Stowarzyszenie Krakowscy Żółwiarze we współpracy z zaprzyjaźnionymi szkołami i hodowcami. Celem tego święta jest podkreślenie znaczenia ochrony żółwi oraz promowanie pozytywnych postaw wobec tych niezwykłych stworzeń, każdy może w swoim zakresie przyczynić się do ich ochrony. Obecnie wiele państw oraz organizacji zajmujących się ochroną i reintrodukcją żółwi angażuje się w tę inicjatywę.

Jak pomóc żółwiom?

  • Nie kupuj żółwia ani w sklepie zoologicznym ani u pokątnych handlarzy, ponieważ w ten sposób zwiększasz popyt na zwierzęta zabierane z ich naturalnego środowiska.
  • Nigdy nie zabieraj znalezionego na wolności żółwia, chyba że jest wyraźnie ranny lub chory.
  • Informuj lokalne organizacje opieki nad zwierzętami o nielegalnej sprzedaży bądź przypadkach złego traktowania żółwi.
  • Jeżeli masz już żółwia w domu, upewnij się, że zapewniasz mu odpowiednie warunki do życia (odpowiednio przygotowane akwarium/terrarium, odpowiednia dieta, itd.). Czytaj specjalistyczną literaturę, a w razie wątpliwości, pytaj o pomoc na forach pasjonatów żółwi.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kielce
14.2°C
wschód słońca: 05:20
zachód słońca: 18:04
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kielcach

kiedy
2024-04-03 18:00
miejsce
MASKA Incognito Club, Kielce, Rynek 5
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-05 17:00
miejsce
Wojewódzki Dom Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-05 19:30
miejsce
Wojewódzki Dom Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-06 16:00
miejsce
Wojewódzki Dom Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany