6 marzec 2024

25. rocznica wstąpienia Polski do NATO nowa moneta kolekcjonerska NBP

Warszawa, 6 marca 2024 r. – Narodowy Bank Polski poinformował, że od jutra będzie dostępna w sprzedaży nowa moneta kolekcjonerska „25. rocznica wstąpienia Polski do NATO”.
REKLAMA
Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra o próbie Ag 925, ma średnicę 32 milimetry i masę 14,14 grama. Jej nakład wynosi do 10 000 sztuk i będzie można ją nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 200 zł.

Na rewersie zostały przedstawione sylwetki pięciu żołnierzy Wojska Polskiego reprezentujących nowoczesne formacje wojskowe wchodzące w skład NATO oraz symbol NATO. Awers przedstawia kompozycję uzbrojenia będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego: samobieżną armatohaubicę Krab, wyrzutnię rakietową M142 HIMARS oraz czołg M1A1 Abrams.

NATO – Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (North Atlantic Treaty Organization) – została powołana w 1949 r. jako międzynarodowa organizacja polityczno-wojskowa mająca przeciwdziałać realnemu zagrożeniu ze strony Związku Sowieckiego wobec Europy Zachodniej. Naczelną zasadę działania paktu można streścić maksymą: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

Zniewolona porządkiem jałtańskim Polska aż do 1991 r. była jednak zmuszona do uczestnictwa w układzie wojskowym podporządkowanym interesom Moskwy. Dopiero wyzwolenie się spod jej dominacji umożliwiło przyjęcie doktryny obronnej i budowę sił zbrojnych właściwych niepodległemu państwu. Wraz z politycznym i gospodarczym powrotem do świata zachodniego Polska rozpoczęła także proces dołączania do jego struktur militarnych. W kwietniu 1991 r. Rada Północnoatlantycka przyjęła deklarację o partnerstwie z Polską oraz innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej. W grudniu tego samego roku premier Jan Olszewski zadeklarował wolę pełnego członkostwa Polski w NATO, a minister obrony narodowej Jan Parys uruchomił procedury dostosowania polskiej armii do standardów zachodnich. W Wojsku Polskim dokonano wielkich zmian organizacyjnych, personalnych, a sprzęt sowieckiej produkcji stopniowo zastępowano wyposażeniem dopasowanym do nowych wyzwań. Kadry reorganizowanego gruntownie wojska kształciły się m.in. na uczelniach amerykańskich oraz podczas ćwiczeń i manewrów przeprowadzanych wspólnie z formacjami NATO.

We wrześniu 1993 r. dobiegło końca wycofywanie stacjonujących w Polsce przez 49 lat wojsk radzieckich. W lipcu 1997 r. Polska, Czechy i Węgry zostały zaproszone do członkostwa w sojuszu. Formalne wstąpienie naszego kraju do NATO nastąpiło 12 marca 1999 r.

W 2023 r. do Sojuszu Północnoatlantyckiego należało 31 państw, a w trakcie procedury przyjęcia były Szwecja oraz Bośnia i Hercegowina. Obecnie NATO to najsilniejszy pakt wojskowy we współczesnym świecie. Pozycja Polski w NATO istotnie wzrosła w ostatnich latach w wyniku znacznych inwestycji w naszą armię, która stoi na straży wyjątkowo ważnej, wschodniej flanki sojuszu. Jednym z zadań pełnionych rotacyjnie przez Siły Powietrzne Wojska Polskiego jest patrolowanie wschodnich granic trzech innych państw członkowskich NATO: Litwy, Łotwy i Estonii.

Przez wieki Rzeczpospolita odgrywała rolę jednego z głównych gwarantów bezpieczeństwa Europy. Dziś taką funkcję pełni Sojusz Północnoatlantycki, którego potęga bazuje także na siłach zbrojnych naszej ojczyzny.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kielce
6.9°C
wschód słońca: 05:17
zachód słońca: 19:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kielcach

kiedy
2024-04-28 16:00
miejsce
Kieleckie Centrum Kultury - Scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-04 19:00
miejsce
Kieleckie Centrum Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-05 18:00
miejsce
Kieleckie Centrum Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-05 18:00
miejsce
MASKA Incognito Club, Kielce, Rynek 5
wstęp biletowany