reklama
21 marzec 2025

Osoby z niepełnosprawnościami krytykują planowaną drogę ekspresową S74

zdjęcie: Osoby z niepełnosprawnościami krytykują planowaną drogę ekspresową S74 / v23128518
v23128518
Przedstawiciele osób z niepełnosprawnościami w Kielcach krytykują planowaną budowę drogi ekspresowej S74 przez miasto. Obawiają się, że nowa trasa stanie się kolejną barierą architektoniczną. GDDKiA zapewnia, że projekt będzie dostosowany do ich potrzeb.
REKLAMA

"Jeżeli trzy lata trzeba było czekać na wymianę kilku płytek chodnikowych, i to dopiero po interwencjach w mediach, to tym bardziej obawiamy się, że nowa inwestycja może stać się jedną wielką barierą architektoniczną dla osób z niepełnosprawnościami" – powiedział w piątek podczas briefingu prasowego Paweł Słowik z Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Kielcach.

Według Słowika, projekt nowej drogi ekspresowej nie uwzględnia potrzeb osób z niepełnosprawnościami. "W 2023 roku odbyliśmy spotkanie z projektantami. Usłyszeliśmy, że po raz pierwszy słyszą o czymś takim, jak standardy dostępności przestrzeni publicznej. Powiedziano nam również, że możemy proponować jedynie +zmiany bezkosztowe+. Proszę wybaczyć, ale nie da się przystosować przestrzeni bez ponoszenia kosztów" – zauważył.

Dodał, że środowisko nie otrzymało odpowiedzi na oficjalne pismo z uwagami do projektu, które zostało wysłane w lipcu 2023 roku. "To lekceważenie głosu środowiska osób z niepełnosprawnościami jest dla nas oburzające" – zaznaczył Słowik.

W briefingu uczestniczyli także mieszkańcy osiedli przylegających do planowanej inwestycji, osoby niewidome – Magda i Piotr. "Był czas, kiedy nie mogłam się z tego osiedla wydostać. Teraz okazuje się, że wraz z planowaną inwestycją S74 cofamy się do czasów niedostępności" – powiedziała Magda, mieszkająca na osiedlu Bocianek. "Wszędzie tylko beton – bez punktów orientacyjnych, bez ścieżek dotykowych, bez pól uwagi. Sam beton" – dodała.

Piotr z Polskiego Związku Niewidomych ocenił, że nowe rozwiązania zwiększą ryzyko dla pieszych. "Już teraz jeździ tu mnóstwo samochodów. A przecież budowa drogi ekspresowej tylko zwiększy ruch, natężenie i hałas. To będzie jeszcze trudniejsze nie tylko dla osób niewidomych, ale także dla osób starszych" – wskazał.

Na zarzuty odpowiedziała rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA Małgorzata Pawelec-Buras. "Rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami wprowadzone zostaną na etapie projektu wykonawczego, który aktualnie jest opracowywany" – poinformowała PAP rzeczniczka.

Jak zapewniła, projektanci uwzględnią nie tylko wymagania przepisów ogólnych, ale także elementy z kieleckich standardów dostępności. "Będą to np. rozwiązania w zakresie doboru odpowiedniej nawierzchni, elementów naprowadzająco-ostrzegawczych, systemów sygnalizacji dźwiękowej i wibracyjnej, miejsc do odpoczynku" – dodała.

Pawelec-Buras zaznaczyła, że w rejonie instytucji ważnych dla osób z niepełnosprawnościami trasa S74 została zaprojektowana w tunelu o długości około 500 metrów. "Pozwoliło to na ograniczenie zajętości terenu i utworzenie infrastruktury typowo miejskiej: chodników, ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych, zieleni, ławek. Poprawi się także dostępność przystanku kolejowego Kielce Piaski" – wyliczyła.

W ramach inwestycji planowane jest też zachowanie przejść dla pieszych w poziomie terenu oraz budowa nowych, bezkolizyjnych przejść nad drogą ekspresową. Kładki i przejścia podziemne mają zostać dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.

Kielecki odcinek S74 od lat wzbudzał kontrowersje. Zgodnie z planem nowa trasa ma przebiegać w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 74 obok gęsto zabudowanych osiedli: Bocianek, Szydłówek i Sady. Inwestycja zakłada budowę około 5 km drogi ekspresowej, która połączy węzeł Kielce-Zachód na trasie S7 z węzłem Bocianek. Część trasy zostanie poprowadzona w wykopie, lokalne skrzyżowania znajdą się nad drogą ekspresową. Umowę na realizację zadania podpisano w styczniu 2023 roku z firmą Intercor. Koszt inwestycji to 713,4 mln zł.

Budowa ma rozpocząć się w 2025 roku po uzyskaniu decyzji ZRID (zezwolenia na realizację inwestycji).

Środowiska osób z niepełnosprawnościami zapowiedziały kolejny protest przeciwko projektowi. Ma on się odbyć 28 marca o godzinie 17 na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Świętokrzyskiej. (PAP)

wdz/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kielce
10.3°C
wschód słońca: 06:13
zachód słońca: 19:10
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kielcach

kiedy
2025-04-01 19:00
miejsce
Kieleckie Centrum Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-04 17:15
miejsce
Wojewódzki Dom Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-04 20:15
miejsce
Wojewódzki Dom Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-05 16:00
miejsce
Kieleckie Centrum Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany