Zarząd Transportu Miejskiego przeniesie się do nowej siedziby na dworcu Kielce Główne
Przenosiny biur Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) w Kielcach do wyremontowanego dworca PKP były planowane od około 10 lat. W czwartek spółka PKP i samorząd Kielc poinformowały o zawarciu umowy w tej sprawie. ZTM zajmie prawie 800 m kw. powierzchni na pierwszym piętrze dworca kolejowego.
Do budynku dworca przeniosą się wszyscy urzędnicy ZTM, którzy obecnie pracują w kamienicy przy ul. Głowackiego. Poza biurami, powstanie tam punkt obsługi pasażera i sprzedaży biletów, które obecnie również mieszczą się w centrum miasta.
„Otrzymywaliśmy wiele sygnałów od pasażerów, że budynek przy ulicy Głowackiego nie jest dla nich przyjazny. Brak windy, utrudniony dojazd, lokalizacja daleko od przystanków komunikacji miejskiej czy ulokowanie poszczególnych działów w wielu pokojach na kilku piętrach utrudniało im poruszanie się i odnalezienie konkretnego miejsca” – zwróciła uwagę prezydentka Kielc Agata Wojda.
Dodała, że dworzec Kielce Główne to także pierwszy punkt styczności z miastem dla osób podróżujących koleją, dlatego tutaj powinno znajdować się miejsce, gdzie będzie można uzyskać informacje i załatwić podstawowe sprawy związane z komunikacją miejską w Kielcach.
Dyrektor ZTM Barbara Damian przekazała PAP, że nowa siedziba będzie zlokalizowana na pierwszym piętrze, nad główną halą oraz w północnym skrzydle dworca. Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił już przetarg na adaptację i wyposażenie pomieszczeń. Wykonawca będzie miał 12 tygodni na przeprowadzenie prac i przygotowanie pomieszczeń do użytkowania.
„Spodziewamy się, że na przełomie listopada i grudnia nasza siedziba będzie już na dworcu” – powiedziała dyrektor ZTM.
Jak poinformowały w czwartek Polskie Koleje Państwowe S.A., na dworcu Kielce Główne, którego przebudowa zakończyła się w grudniu ub.r., przybywa najemców. Wynajęto już 93 proc. dostępnej powierzchni komercyjnej. Podpisana z samorządem umowa jest największą jeśli chodzi o powierzchnię najmu ze wszystkich do tej pory sygnowanych kontraktów.
„Chcemy, żeby dworce kolejowe, poza obsługą pasażerów, były ważnymi miejscami dla społeczności lokalnych. Stąd intensywnie współpracujemy z samorządami, czego doskonałym przykładem jest podpisana właśnie umowa z miastem Kielce. Dzięki niej zyskaliśmy wiarygodnego partnera biznesowego. W podobny sposób chcemy współpracować z innymi samorządami” – poinformował członek zarządu PKP S.A. Andrzej Bułczyński.
Latem tego roku na dworcu w Kielcach mają zostać otwarte: punkt gastronomiczny, kawiarnia oraz salon kosmetyczny. (PAP)
wdz/ pad/