Dzień Żołnierzy Wyklętych przypomina tych, którzy za wolną Polskę oddali życie
„To bardzo ważne święto w kalendarzu wydarzeń historycznych” - mówił wojewoda. „Z roku na rok staramy się, aby było oprawione różnymi uroczystościami związanymi z upamiętnieniem osób nietuzinkowych. Ludzi, którzy dla wolnej Polski często oddali to co miały najcenniejszego, swoje życie” – podkreślł.
Naczelnik kieleckiej delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita przypomniała, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku. „Historia żołnierzy wyklętych była wtedy praktycznie zupełnie nieznana, budziła wiele kontrowersji” - powiedziała. „Ale dzisiaj, dzięki badaniom i edukacji prowadzonej przed Instytut Pamięci Narodowej coraz więcej wiemy o losach żołnierzy wyklętych. Takie nazwiska jak Łukasz Ciepliński, August Emil Fieldorf ps. Nil, Stanisław Sojczyński czy Witold Pilecki już funkcjonują w naszej świadomości” – oceniła Koczwańska-Kalita.
Kielecka delegatura IPN przygotowała szereg wystaw na temat żołnierzy wyklętych. Od 24 lutego w IPN „Przystanek Historia” w Kielcach przy ulicy Warszawskiej prezentowana będzie wystawa „Straceni. Sylwetki ofiar reżimu stalinowskiego” i ekspozycja poświęcona Augustowi Emilowi Fieldorfowi.
Od 1 marca na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie można oglądać wystawę poświęconą Łukaszowi Cieplińskiemu. „W tym dniu w 1951 roku Ciepliński i jego żołnierze zostali straceni w więzieniu mokotowskim. Aby upamiętnić ten bestialski mord został ustanowiony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – powiedziała naczelnik kieleckiej delegatury IPN.
26 lutego o godz. 17 w Centrum Kongresowym Targów Kielce rozpocznie się koncert poświęcony żołnierzom Armii Krajowej i Żołnierzom Wyklętym.
5 marca o godz. 11 z Rynku w Kielcach wystartuje „Bieg Tropem Wilczym” o długości 10 km, którego organizatorem jest Świętokrzyskie Stowarzyszenie Biegaczy sieBIEGA oraz miasto Kielce w partnerstwie z Fundacją Wolność i Demokracja.
Okolicznościowe wydarzenia odbędą się także w innych miastach regionu świętokrzyskiego. 28 lutego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu odsłonięta zostanie tablica poświęcona członkom młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Młode Białe Orły”.
„Od 1944 roku do 1956, a więc kiedy panował największy stalinowski terror, młodzi ludzie, w wieku od 14 do 21 lat, zawiązywali młodzieżowe organizacje antykomunistyczne. Podczas spotkań rozmawiali o historii najnowszej, która wtedy była zupełnie nieznana. Jedną z takich organizacji były właśnie +Młode Orły+, działające w Sandomierzu. Za te działania członkowie tej organizacji trafili do więzienia. Na terenie całej Polski działały wtedy 972 takie organizacje, które skupiały 11 tys. osób” – wyjaśniła Koczwańska-Kalita.
Główne kieleckie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się 1 marca o godz. 9 mszą świętą w intencji żołnierzy wyklętych w Bazylice Katedralnej. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą pod ścianę straceń w byłym więzieniu kieleckim, gdzie zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty. O godz. 10.30 przed pomnikiem Armii Krajowej odbędą się: złożenie kwiatów, wciągnięcie flagi państwowej na maszt, modlitwa za poległych, apel pamięci i salwa honorowa.
Kwiaty zostaną złożone także na cmentarzu na Piaskach, przed pomnikiem ku czci pomordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. O godz. 18 przed pomnikiem Armii Krajowej rozpocznie się akcja „Zapalmy znicz pamięci”.
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Świętokrzyski Urząd Wojewódzki organizuje razem z kielecką delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej, 10. Świętokrzyską Brygadą Obrony Terytorialnej, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Urzędem Miasta w Kielcach, Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty i kieleckim Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. (PAP)
autor: Janusz Majewski
maj/ pat/