Turnus przygotowawczy trwał cztery tygodnie. Elewi przeszli szkolenie z rozpoznania, terenoznawstwa i łączności a także szkolenie taktyczne, strzeleckie i medyczne. Wśród młodych żołnierzy było blisko 30 kobiet.
„Od dłuższego czasu myślałam o służbie wojskowej i zdecydowałam się na ten krok. Po szkole mam zamiar rozpocząć studia wojskowe, później mam nadzieję na staż w którejś z jednostek. Szkolenie na pewno dało wycisk, ale nie było źle, dałam radę. Ten, kto ma zaparcie i wie, czego chce, bez problemu sobie tutaj poradzi” – powiedziała PAP jedna z nowych szeregowych Gabriela Pałgan.
Szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od kwietnia 2022 roku przeszło w Kielcach 1600 ochotników. „Stajemy się popularnym pracodawcą. Dzisiejsza oferta Wojska Polskiego jest bardzo dobra i to pomaga nam wzmocnić nasz potencjał. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to podstawowy element do tego, aby zostać żołnierzem zawodowym” – zaznaczył pułkownik Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
„Wraz z wprowadzeniem ustawy o obronie ojczyzny przyjęty został proces edukacji młodego żołnierza. W ramach 28-dniowego szkolenia szeregowi otrzymują podstawową wiedzę z zakresu strzelania, poruszania się na polu walki czy obrony przeciwchemicznej i przeciwlotniczej. Natomiast najważniejsze jest to, że uczą się żołnierskiej dyscypliny” – dodał dowódca jednostki na kieleckiej Bukówce.
Udział w sobotniej uroczystości wziął senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej, który podkreślił, że wojskowe ślubowanie jest wyrażeniem pełnej gotowości do obrony ojczyzny.
„Dziękuję wam za ten trud ostatnich czterech tygodni, ale miejcie świadomość tego, że ta droga dzisiaj się zaczyna” – zwrócił się do młodych wojskowych, podkreślając, że składali przysięgę w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
„15 sierpnia to dzień chluby oręża polskiego i polskich żołnierzy, którzy nie tylko obronili Rzeczpospolitą w 1920 roku, ale obronili Europę i świat przed zalewem zbrodniczego komunizmu. Święto Wojska Polskiego to od dziś również wasze święto” – mówił senator Rusiecki.
Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny. Ochotnik podczas służby otrzymuje uposażenie w wysokości 4960 zł (osoby do 26. roku życia zwolnione są z podatku). W trakcie służby może podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, np. zrobić prawo jazdy, uzyskać uprawnienia dla operatora maszyn czy spawacza, zrobić patent nurka oraz skoczka spadochronowego. Zyskuje również pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej. Ci, którzy po cyklu szkoleniowym nie zdecydują się kontynuować służby, przechodzą do rezerwy. Mają pierwszeństwo przy zatrudnieniu np. w administracji publicznej.
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych mieści się w oddanych do użytku w 1928 roku koszarach "czwartaków" - 4. Pułku Piechoty Legionów na kieleckiej Bukówce. Prowadzone tam były m.in. szkolenia dowódczo-sztabowe Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie oraz misji w Kosowie i Iraku. W Centrum prowadzone są także kursy dla obserwatorów ONZ i korespondentów wojennych. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ apiech/
