reklama
kategoria: Kraj
6 maj 2023

Świętokrzyskie/ Średniowieczne grodzisko w Wiślicy do rewitalizacji

Rewitalizację średniowiecznego grodziska planują władze Wiślicy (Świętokrzyskie). Projekt przewiduje odtworzenie drewnianej bramy, palisady, zarysu dawnych budynków, a także poprowadzenie trasy turystycznej na wałach XI-wiecznego grodu.
REKLAMA

Wiślickie grodzisko zostało wzniesione na przełomie X i XI wieku, obiekt leży w porośniętym łąkami starorzeczu Nidy, w odległości kilkuset metrów od dzisiejszego centrum miasta.

Burmistrz Wiślicy Jarosław Jaworski poinformował PAP, że w ramach inwestycji planowane jest utworzenie trasy turystycznej, która będzie przebiegać wzdłuż terenów rekreacyjnych i starorzecza Nidy oraz na koronie wałów grodziska. Ścieżka zostanie częściowo wykonana z drewnianych pomostów.

„Wzdłuż trasy ustawionych zostanie 16 drewnianych figur przedstawiających wizerunki świętych, które obecnie poddawane są pracom konserwatorskim. Każda z nich mierzy około trzech metrów wysokości. W obrębie grodziska zostaną zaznaczone domostwa, które kiedyś tam się znajdowały, odrestaurowana zostanie studnia i cysterna" - powiedział burmistrz.

Ponadto wyeksponowane zostaną fragmenty tzw. suchego muru, czyli zewnętrznej ściany najstarszego wału zbudowane z łupków gipsowych łączonych gliną.

„Wszystko to na pewno będzie się ciekawie prezentować. Liczymy, że w przyszłości będzie to kolejne popularne miejsce do zwiedzenia w Wiślicy” – dodał samorządowiec.

W ramach przygotowanego projektu władze miasteczka planują także urządzenie pola biwakowego nad Nidą razem z przygotowaniem tam stanowisk dla samochodów kempingowych. Ponadto wykonana zostanie kanalizacja i sieć wodociągowa, monitoring i nowe oświetlenie.

Na realizację inwestycji gmina przeznaczyła ponad 6,1 mln zł. Prace zostały podzielone na trzy odrębne zadania, a łącznie ich realizacją zainteresowanych jest sześć firm, jednak oferty przewyższają założony budżet o około 1,4 mln. Obecnie trwa weryfikacja dokumentów. Niewykluczone, że gmina zdecyduje się na dołożenie brakującej kwoty. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni.

Wiślickie grodzisko, zarysem przypominające trójkąt, położone jest pośród łąk, około 400 metrów na południowy wschód od centrum miasteczka. Było otoczone wałem o konstrukcji rusztowej o wysokości czterech metrów i fosą. Gród został prawdopodobnie wzniesiony na przełomie X i XI wieku. Było to zapewne związane z początkiem panowania piastowskiego w Małopolsce.

We wczesnym średniowieczu (X-XIII wieku) Wiślica była jednym z ważniejszych ośrodków administracyjnych w Małopolsce. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z drugiej połowy IX wieku. Jedną z najznamienitszych postaci związanych z miejscowością był Jan Długosz; zachował się piętnastowieczny Dom Długosza i dzwonnica ufundowana przez kronikarza.

Do najcenniejszych zabytków Wiślicy należy gotycka bazylika mniejsza pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku. W podziemiach świątyni znajdują się pozostałości dwóch kościołów romańskich, z XII i XIII wieku oraz unikatowa trzynastowieczna tzw. płyta orantów.

Historia miasta jest przedstawiana w muzeum archeologicznym oddanym do użytku w 2022 roku, które znajduje się w pobliżu wiślickiej kolegiaty. Na turystów czeka unikatowy podziemny szlak, gdzie prezentowane są dzieje miasta oraz początków polskiej państwowości. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. płytę orantów (rytowana posadzka romańska; z lat około 1170-1177) znajdującą się w krypcie kościoła z XII wieku.

W muzeum wykorzystano najnowsze techniki wizualizacji obiektów, cyfrowe rekonstrukcje 3D, laserowe hologramy, mapping oraz ruchome lunety z aplikacją VR. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ ann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kielce
3.4°C
wschód słońca: 07:09
zachód słońca: 15:40
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kielcach

kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Wojewódzki Dom Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:15
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 16:00
miejsce
Wojewódzki Dom Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany