Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach działa obecnie w suterenie gmachu Sejmu Śląskiego z lat 20. XX w. Urzędnicy wielokrotnie sygnalizowali, że nie ma tam warunków technicznych na jego dalszy rozwój, w związku z czym konieczna jest budowa nowego CPR.
Wojewoda pytany przez PAP o plany budowy nowego CPR, odpowiedział, że "to konieczne". "Mamy przygotowany projekt, mamy przygotowaną działkę, ale czekamy na zmiany w ustawie o systemie powiadamiania ratunkowego (...). Ustawa będzie przewidywała możliwość sfinansowania tego typu inwestycji" – wskazał.
Dodał, że to kwestia ustalenia limitu wydatków na poszczególne działania.
Śląski Urząd Wojewódzki przymierzał się do ogłoszenia przetargu na budowę nowego CPR jeszcze w 2024 r. "W dalszym ciągu chcemy wybudować nowy CPR" – zapewnił wojewoda.
"Budynek, który był budowany 100 lat temu, nie przewiduje takiej ilości różnego rodzaju koniecznej infrastruktury – połączeń, kabli, serwerowni. W związku z tym, żeby zapewnić rozwój naszego centrum, powinniśmy jednak ulokować je w nowych pomieszczeniach, które są bardziej przygotowane do współczesnych realiów" – wyjaśnił Wójcik.
Na lokalizację nowego CPR wybrano należącą do urzędu wojewódzkiego działkę przy ul. Adama Kocura 16 w Katowicach-Szopienicach.
W nowym CPR sala operacyjna ma mieć kształt auli, aby poprawić możliwość zarządzania pracą przez koordynatora zmiany. Do tego w planach jest serwerownia, która ma pozwolić na rozbudowę narzędzi teleinformatycznych, sala szkoleniowa, większa liczba pomieszczeń do pracy i niezbędna przestrzeń magazynowa.
Operatorzy CPR w Katowicach obsłużyli w 2024 r. 1,65 mln zgłoszeń, czyli ok. 4,5 tys. zgłoszeń na dobę. Najwięcej zgłoszeń zarejestrowano w godz. 14.00-19.00 w czasie letnich wakacji oraz w piątki i soboty. Średnio, zgłaszający czekali na odbiór połączenia 9,3 sek. (5,5 sek. trwa automatyczna zapowiedź).
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że w 2024 r. odnotowano 20 mln połączeń na numery alarmowe w Polsce. Najwięcej w katowickim centrum – 2,1 mln.
Numer alarmowy 112 jest dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych. Można go wybrać także w telefonie nieposiadającym karty SIM. Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 co roku jest obchodzony 11 lutego. (PAP)
pato/ agz/
![](http://im.twoje-miasto.pl/theme/img/ico/pap.png)