15 maj 2024

35-latka usiłowała sprzedać buty w internecie, straciła 68 tys. zł

zdjęcie: 35-latka usiłowała sprzedać buty w internecie, straciła 68 tys. zł / pixabay/2938125
35-letnia mieszkanka powiatu opatowskiego została oszukana przy sprzedaży butów na jednym z popularnych portali. Kobieta otworzyła otrzymany link i uzupełniła swoimi danymi. W efekcie z jej konta wypłacono blisko 68 tys. zł.
REKLAMA

35-letnia mieszkanka gminy Lipnik na jednym z portali wystawiła buty za symboliczną kwotę 30 złotych. Przez internetowy komunikator skontaktowała się z nią chętna do zakupu klientka. Wystarczyło jedynie „potwierdzić zawartą transakcję poprzez wypełnienie zamieszczonych w wiadomości formularzy”. By cała transakcja przebiegła szybko i sprawnie, już po chwili z 35-latką skontaktował się „przedstawiciel banku” podając 6-cyfrowy kod do aplikacji mobilnej i udzielił dalszych instrukcji.

„Kobieta otrzymała link i myśląc, że loguje się do własnej bankowości internetowej, uzupełniła dane. Gdyby nie informacja od współwłaściciela konta bankowego, który odnotował dużą wypłatę środków, 35-latka nie zorientowałaby się, że została oszukana. W konsekwencji mieszkanka gminy Lipnik straciła blisko 68 tys. zł” – poinformowała PAP st. sierż. Monika Żurek z Komendy Powiatowej Policji w Opatowie.

Policjantka prosiła o ostrożność przy tego typu transakcjach. Zaapelowała, aby nie podawać szczegółowych danych przez telefon, nawet kiedy bank rzekomo ich wymaga, pracownicy banku i tak mają je w systemie. Jeśli znajomy nagle prosi o kod BLIK w rozmowie na komunikatorze, należy skontaktować się z nim i upewnić się, że to faktycznie wiadomość od niego.

Przed potwierdzeniem transakcji SMS-em lub BLIK-iem, sprawdźmy dwa razy, ile wynosi kwota i do kogo ona trafi. Nie należy też klikać w linki otrzymywane od nieznanych numerów, niemal na pewno przeniosą one do stron wyłudzających dane lub pieniądze. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kielce
18.6°C
wschód słońca: 04:38
zachód słońca: 20:30
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kielcach

kiedy
2024-05-24 19:00
miejsce
Kieleckie Centrum Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 20:00
miejsce
Kieleckie Centrum Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-26 18:00
miejsce
Kieleckie Centrum Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-26 19:00
miejsce
Kieleckie Centrum Kultury - Scena...
wstęp biletowany