Kielce/ Mobilne laboratorium policyjne zaprezentowano podczas Targów Polsecure
ZEUS-2 to nowoczesne laboratorium na kołach. Specjalnie przygotowany pojazd ciężarowy może podjechać w miejsca, gdzie istnieje podejrzenie ataku chemicznego, biologicznego czy radioaktywnego. W skład obsługi zestawu wchodzi osiem osób to m.in. pirotechnicy, laboranci, piloci statków powietrznych.
W mobilnym laboratorium możliwe jest określenie rodzaju użytych niebezpiecznych substancji. Do analizy zagrożeń stworzono zestaw diagnostyczny oparty na technikach biologii molekularnej. Cały proces może odbyć się w terenie, gdzie wystąpiło zagrożenie.
„Posiadamy wszystkie narzędzie do przeprowadzenia kompleksowego rozpoznania w miejscu zagrożenia. Na wyposażeniu mamy mobilne zestawy do analizy skażenia, także biologicznego. Materiał może trafić do części laboratoryjnej znajdującej się na pojeździe, gdzie nasi technicy w bezpiecznych warunkach za specjalnymi szybami są w stanie przebadać próbki” – powiedział PAP podinspektor Przemysław Bagiński z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”.
Oprócz naszpikowanego nowinkami technologicznymi mobilnego laboratorium ZEUS-2 ma na swoim pokładzie m.in. dron ze specjalną głowicą umożliwiającą wykrycie zagrożenia radiacyjnego oraz bezzałogowy robot, który pozwala na zdalne rozpoznanie terenu na ziemi.
ZEUS-2 jest także wyposażony w urządzenie do tzw. suchej dekontaminacji, umożliwiające usunięcie i dezaktywację substancji szkodliwych z np. elektroniki, ubrania czy broni.
„Poprzez dekontaminację chemiczną nadtlenkiem wodoru możemy przywrócić do użytkowania urządzenia, które znalazły się w strefie skażonej” – zaznaczył funkcjonariusz.
Mobilne laboratorium ZEUS-2 posiada agregaty prądotwórcze, dlatego do jego pracy nie jest wymagane zewnętrzne zasilanie. Pojazd posiada również kilka zbiorników na czystą i brudną, skażoną wodę.
„Sytuacja geopolityczna stawia przed nami nowe zadania i urealnia pewnego rodzaju zagrożenia. Atak terrorystyczny z wykorzystaniem materiału wybuchowego może zostać zamieniony na atak z użyciem czynnika chemicznego czy biologicznego. Do rozpoznania i neutralizacji takich zagrożeń został stworzony ZEUS-2. Możliwości wykorzystanie tego zestawu są bardzo duże. Z pewnością jest to najnowocześniejszy tego typu projekt w skali europejskiej” – powiedział podinspektor Bagiński.
ZEUS-2 powstał w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Koszt prac wyniósł ok. 25 mln zł. W skład zespołu naukowego wchodziło siedmiu konsorcjantów, którzy pracowali pod kierownictwem Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii w Warszawie. Projekt jest już na ostatnim etapie wdrożeniowym. (PAP)
autorzy: Wiktor Dziarmaga, Agnieszka Ziemska
wdz/ agzi/ akub/