reklama
kategoria: Na Sygnale
11 wrzesień 2023

Świętokrzyskie/ Lasy Państwowe pomogą w szybszym wykrywaniu pożarów na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i Świętokrzyski Park Narodowy podpisały w poniedziałek porozumienie dotyczące ochrony przeciwpożarowej terenów leśnych parku. To pierwsza tego typu umowa w kraju między parkiem narodowym a Lasami Państwowymi.
REKLAMA

Podpisane w poniedziałek na Św. Krzyżu porozumienie dotyczy włączenia obserwacji przeciwpożarowej terenów leśnych Świętokrzyskiego Parku Narodowego do monitoringu funkcjonującego w jednostkach RDLP w Radomiu.

„Na terenach sąsiadujących z parkiem mamy kamery obserwacyjne związane z wykrywaniem pożarów. One są tak ustawione, że obejmują cały obszar parku. Wszystkie pożary będą natychmiast zgłaszane do Świętokrzyskiego Parku Narodowego i straży pożarnej” – powiedział PAP dyr. RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak. Dodał, że porozumienie zostało podpisane na czas nieokreślony.

„Nie ma w nim mowy o żadnych rozliczeniach finansowych, bo koszty obserwacji i tak ponosimy. Robimy to po prostu dla dobra przyrody” – zaznaczył Matysiak.

To pierwsza tego typu umowa w kraju między parkiem narodowym a Lasami Państwowymi. „My udostępniamy mapy numeryczne naszego terenu, który zostaną włączone w system alarmowy Lasów Państwowych. Przekażemy też drugiej stronie porozumienia numer alarmowy, na który będziemy dostawać powiadomienia o pożarach i ewentualnych zagrożeniach na terenie parku” – podkreślił w rozmowie z PAP dyr. ŚPN Jan Reklewski. Dodał, że porozumienie jest bardzo korzystne dla instytucji, którą kieruje.

„Główny ciężar monitoringu naszych terenów spoczywa na Lasach Państwowych, które poczyniły ogromne inwestycje w tym zakresie. Dysponują też nowoczesnym sprzętem. Dzięki temu mamy dużą pewność wczesnego wykrycia i dokładnej lokalizacji wszystkich pożarów na naszym terenie. Jeżeli ten pożar zaczynamy tłumić, w momencie kiedy się jeszcze nie rozprzestrzeni, kiedy jest w zarodku na dnie lasu, to można go szybko i niewielkimi środkami ugasić” – powiedział dyr. Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dodał, że do tej pory pożary lasów na terenie parku nie były dużym problemem.

„Niestety istnieje pewna sezonowość związana z niechlubną praktyką wypalania łąk otaczających park. Pożary czasami przenosiły się na teren parku. Zdarzały się jednostkowe przypadki zaprószenia ognia na terenie parku. Dotąd skala tego zjawiska nie była duża. Ale w związku ze zmianami klimatycznymi musimy być przygotowani na każdy wariant. Dlatego to podpisane dzisiaj porozumienie ma dla nas ogromne znaczenie” – zaznaczył Reklewski.

Rocznie nadleśnictwa RDLP w Radomiu wydają około 7 mln zł na utrzymanie 44 dostrzegalni przeciwpożarowych z obserwatorami lub kamerami, 23 punktów alarmowo-dyspozycyjnych, 9 automatycznych stacji meteorologicznych, samolotów do gaszenia pożarów będących w stałej gotowości w leśnych bazach lotniczych i samochodów gaśniczych. Koszty obejmują także funkcjonowanie setek punktów czerpania wody, utrzymanie dróg przeciwpożarowych, tablic informacyjnych i ostrzegawczych, pasów przeciwpożarowych oraz kosztów związane z gaszeniem pożarów.

„Modernizacja systemu przeciwpożarowego umożliwia rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych, szybsze i bardziej precyzyjne określenie miejsca powstania pożarów, dokładniejsze prognozowanie zagrożenia pożarowego na podstawie danych meteorologicznych oraz skrócenie czasu dotarcia jednostek Lasów Państwowych na miejsce pożarów” – powiedziała PAP Edyta Nowicka, rzeczniczka prasowa RDLP w Radomiu.

Dodała, że system przeciwpożarowy, który funkcjonuje w Lasach Państwowych, został pozytywnie oceniony przez Najwyższą Izbę Kontroli.

„Lasy Państwowe, jak zauważyli kontrolerzy, są objęte skutecznym monitoringiem wykorzystującym wieże obserwacyjne, patrole naziemne i lotnicze. Sieć pasów przeciwpożarowych i dróg pożarowych w lasach, zbiorniki przeciwpożarowe, samoloty i własna flota lekkich samochodów gaśniczych sprawiają, że w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe większość pożarów udaje się stłumić w zarodku” – podkreśliła Nowicka. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kielce
3.9°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 15:37
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kielcach

kiedy
2024-11-30 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:15
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 16:00
miejsce
Wojewódzki Dom Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 17:00
miejsce
Pałacyk Zielinskiego - Dom...
wstęp biletowany