13 marzec 2023

Dwie twarze Afrodyty

Fot. Marcin Moirana
Cypr jest położony w północno-wschodnim zakątku Morza Śródziemnego. Już w starożytności wyspa swoją popularność zawdzięczała bogini Afrodycie, która tutaj wynurzyła się z morskiej piany. Dziś jej śladem przybywa wielu turystów.
REKLAMA
My wybraliśmy na wycieczkę pn. „Dwie twarze Afrodyty”. Dowiedzieliśmy się, że do lepszego poznania antycznych dziejów wyspy przysłużyli się polscy archeolodzy z profesorem Kazimierzem Michałowskim na czele, którzy odkryli i do dzisiaj kontynuują prace wykopaliskowe przy rzymskich mozaikach w Pafos.

Nas pociągał również aspekt religijny z czasów biblijnych, gdyż  tutejsze chrześcijaństwo ma korzenie apostolskie, odwołujące się do pobytu na wyspie św. Pawła oraz jego towarzysza św. Barnaby, męczennika z Salaminy, uznawanego za założyciela i patrona lokalnego Kościoła. Do tego grona dołącza św. Łazarz, św. Marek i św. Andrzej oraz trzystu innych świętych cypryjskich.
O bogactwie  prawosławnego  ducha miejscowego Kościoła świadczą wpisane na listę UNESCO wiejskie kościoły w górach Troodos.

Nowożytni władcy wyspy pozostawili po sobie charakterystyczne ślady. Mieliśmy okazję podziwiać mury obronne Nikozji i Famagusty zbudowane przez Wenecjan. Co krok też spotykaliśmy minarety i kopuły meczetów. Spoglądaliśmy również na wiktoriańskie budynki kolonialnej administracji.

Podczas tygodniowego pobytu na Cyprze napawaliśmy się walorami przejrzystego morza, pięknem górskich krajobrazów i rytmami greckiej muzyki. Smakowaliśmy potrawy kuchni cypryjskiej będącej mieszanką kulinariów greckich, tureckich i bliskowschodnich. Po powrocie dzieliliśmy się swoimi wspomnieniami w gronie rodziny i przyjaciół.

Jasień
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kielce
7.4°C
wschód słońca: 04:27
zachód słońca: 20:44
Koronawirus
świętokrzyskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kielcach

kiedy
2023-06-05 19:00
miejsce
MASKA Incognito Club, Kielce, Rynek 5
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-10 19:00
miejsce
Kieleckie Centrum Kultury - Scena...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-11 19:00
miejsce
Kieleckie Centrum Kultury - Scena...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-12 17:00
miejsce
Kieleckie Centrum Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany