Kielce/ Ogród botaniczny otwarty po przerwie zimowej
Kierowniczka kieleckiego ogrodu Katarzyna Socha zaznaczyła, że na majówkę przygotowano dla gości sporo atrakcji. „Będą warsztaty ogrodnicze, zajęcia o owadach zapylających, kiermasz roślin i ognisko. Zapraszamy do odwiedzania nas przez cały sezon, bo ogród zmienia się każdego tygodnia i rozkwita w różnych kolorach” – zaznaczyła.
Ogród botaniczny w Kielcach zajmuje około 11 hektarów. Przygotowano w nim siedem działów roślinnych, które obejmują ponad 30 kolekcji - łącznie kilkadziesiąt tysięcy różnych gatunków kwiatów, drzew, krzewów i bylin. W południowej części są cztery oczka wodne o łącznej powierzchni ok. 5 tys. m kw. Wytyczono tam kładki i ścieżki, a w ich pobliżu prezentowana jest roślinność bagienna i wodna. W tej części ogrodu obejrzeć można także odsłonięcie geologiczne z wapieniami dewońskimi i skamieniałościami sprzed 360 mln lat.
Na terenie kompleksu powstało także alpinarium z rumowiskiem skalnym o wysokości około 7 m, gdzie prezentowana jest roślinność górska. Odwzorowano tam florę Tatr, Pienin i Gór Świętokrzyskich. Wśród ogrodniczych ciekawostek można będzie podziwiać rabaty w kształcie kontynentów. Każdy z nich jest odwzorowany innym kolorem poprzez rośliny tam zastosowane. Ogród botaniczny w maju, we wrześniu oraz w październiku będzie czynny od 10 do 18, z kolei w czerwcu, lipcu i w sierpniu - od 10 do 20.
Kielecki ogród botaniczny jest położony na południowo-wschodnich zboczach góry Karczówka, u zbiegu ulic Karczówkowskiej i Jagiellońskiej. W przeszłości obszar wykorzystywany był górniczo. Wydobywano tam wapień i rudy ołowiu, a pozostałości dawnych prac górniczych w postaci szybów i rowów poeksploatacyjnych widoczne są na stokach południowym i zachodnim Karczówki.
Na szczycie Karczówki jest kompleks sakralny z wczesnobarokowym kościołem św. Karola Boromeusza i z pobernardyńskim klasztorem. Od strony zachodniej ogród sąsiaduje z najstarszym w Kielcach rezerwatem krajobrazowo-leśnym Karczówka i z Chęcińsko-Kieleckim Parkiem Krajobrazowym – pierwszym polskim parkiem geologicznym, powołanym w celu ochrony i promocji walorów przyrody nieożywionej miasta.
W 2022 roku kielecki ogród odwiedziło ponad 55 tys. osób. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ mk/