reklama
kategoria: Turystyka
1 maj 2023

Kielce/ Ogród botaniczny otwarty po przerwie zimowej

Ogród botaniczny w Kielcach po zimowej przerwie został w poniedziałek ponownie udostępniony do zwiedzania. Kompleks zajmuje ponad 11 hektarów, podziwiać w nim można nie tylko dziesiątki tysięcy roślin, ale również odsłonięcia geologiczne ze skamieniałościami sprzed 360 mln lat.
REKLAMA

Kierowniczka kieleckiego ogrodu Katarzyna Socha zaznaczyła, że na majówkę przygotowano dla gości sporo atrakcji. „Będą warsztaty ogrodnicze, zajęcia o owadach zapylających, kiermasz roślin i ognisko. Zapraszamy do odwiedzania nas przez cały sezon, bo ogród zmienia się każdego tygodnia i rozkwita w różnych kolorach” – zaznaczyła.

Ogród botaniczny w Kielcach zajmuje około 11 hektarów. Przygotowano w nim siedem działów roślinnych, które obejmują ponad 30 kolekcji - łącznie kilkadziesiąt tysięcy różnych gatunków kwiatów, drzew, krzewów i bylin. W południowej części są cztery oczka wodne o łącznej powierzchni ok. 5 tys. m kw. Wytyczono tam kładki i ścieżki, a w ich pobliżu prezentowana jest roślinność bagienna i wodna. W tej części ogrodu obejrzeć można także odsłonięcie geologiczne z wapieniami dewońskimi i skamieniałościami sprzed 360 mln lat.

Na terenie kompleksu powstało także alpinarium z rumowiskiem skalnym o wysokości około 7 m, gdzie prezentowana jest roślinność górska. Odwzorowano tam florę Tatr, Pienin i Gór Świętokrzyskich. Wśród ogrodniczych ciekawostek można będzie podziwiać rabaty w kształcie kontynentów. Każdy z nich jest odwzorowany innym kolorem poprzez rośliny tam zastosowane. Ogród botaniczny w maju, we wrześniu oraz w październiku będzie czynny od 10 do 18, z kolei w czerwcu, lipcu i w sierpniu - od 10 do 20.

Kielecki ogród botaniczny jest położony na południowo-wschodnich zboczach góry Karczówka, u zbiegu ulic Karczówkowskiej i Jagiellońskiej. W przeszłości obszar wykorzystywany był górniczo. Wydobywano tam wapień i rudy ołowiu, a pozostałości dawnych prac górniczych w postaci szybów i rowów poeksploatacyjnych widoczne są na stokach południowym i zachodnim Karczówki.

Na szczycie Karczówki jest kompleks sakralny z wczesnobarokowym kościołem św. Karola Boromeusza i z pobernardyńskim klasztorem. Od strony zachodniej ogród sąsiaduje z najstarszym w Kielcach rezerwatem krajobrazowo-leśnym Karczówka i z Chęcińsko-Kieleckim Parkiem Krajobrazowym – pierwszym polskim parkiem geologicznym, powołanym w celu ochrony i promocji walorów przyrody nieożywionej miasta.

W 2022 roku kielecki ogród odwiedziło ponad 55 tys. osób. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ mk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kielce
5.2°C
wschód słońca: 07:11
zachód słońca: 15:39
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kielcach

kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Wojewódzki Dom Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:15
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 16:00
miejsce
Wojewódzki Dom Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany