reklama
kategoria: Turystyka
5 lipiec 2025

Powraca bezpłatne wakacyjne połączenie z Kielc na Święty Krzyż

zdjęcie: Powraca bezpłatne wakacyjne połączenie z Kielc na Święty Krzyż / v49123592
v49123592
W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.
REKLAMA

Na trasie przewidziano 11 przystanków w miejscowościach położonych wokół Łysogór, m.in. przy zalewach w Cedzynie i Wilkowie, w Świętej Katarzynie – przy wejściu na szlak na Łysicę – oraz przy Parku Legend w Nowej Słupi. Autobus zatrzyma się również w Ciekotach, obok Szklanego Domu i dworku Stefana Żeromskiego.

Autobus kursuje dwa razy dziennie: z Kielc o godz. 9.00 i 13.50, a z powrotem ze Świętego Krzyża o 12.00 i 17.20. Przejazdy są bezpłatne, ale wymagają wcześniejszej rejestracji na stronie swietokrzyskie.travel. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie pięć miejsc na jeden kurs.

Połączenie realizowane jest w ramach współpracy Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego z samorządem województwa. W ubiegłym roku z tej formy transportu skorzystało ponad 5 tys. osób.

Święty Krzyż to najstarsze sanktuarium w Polsce. Łysa Góra była miejscem kultu jeszcze przed chrystianizacją Polski. W XII wieku Bolesław Krzywousty powołał tu opactwo benedyktyńskie, które dzięki obecności relikwii męki pańskiej od XIV wieku pełni funkcję ogólnopolskiego sanktuarium. Od 2017 roku „Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze” ma status Pomnika Historii.

Znaczenie Łysogór wykracza jednak poza sferę religijną. Według badań archeologicznych, w rejonie Nowej Słupi działało jedno z największych centrów hutnictwa żelaza w barbarzyńskiej Europie. Archeolodzy odkryli tu blisko 400 tys. ziemnych pieców hutniczych, w których wytopiono ponad 8 tys. ton rudy. Historię starożytnej metalurgii prezentuje Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi.

Według danych Urzędu Marszałkowskiego, klasztor na Świętym Krzyżu odwiedziło w ubiegłym roku ponad 350 tys. osób. Świętokrzyski Park Narodowy przyciągnął ok. 250 tys. turystów, a galerię widokową na łysogórskim gołoborzu – ponad 100 tys. (PAP)

wdz/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kielce
21.4°C
wschód słońca: 04:31
zachód słońca: 20:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kielcach

kiedy
2025-07-12 10:00
miejsce
Targi Kielce, Kielce, Zakładowa 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-12 21:00
miejsce
Targi Kielce, Kielce, ul. Zakładowa 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-13 10:00
miejsce
Targi Kielce, Kielce, Zakładowa 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-18 20:00
miejsce
Gastro Polana Food & Drink's,...
wstęp biletowany