24 luty 2024

Tężnia solankowa i restauracja powstanie obok dębu Bartek w Zagnańsku

zdjęcie: Tężnia solankowa i restauracja powstanie obok dębu Bartek w Zagnańsku / pixabay/3267212
Budynek usługowy do obsługi ruchu turystycznego zostanie wybudowany przy dębie Bartek w Zagnańsku (Świętokrzyskie). W obiekcie będzie się mieścić restauracja i sklep z pamiątkami. Obok powstanie tężnia solankowa i miejsca do wypoczynku.
REKLAMA

Jak przekazał PAP wójt Zagnańska Wojciech Ślefarski, nowy obiekt zostanie podzielony na cztery części. Powstaną tam: restauracja, która jednocześnie będzie mogła obsłużyć około 50 gości oraz sklepik z pamiątkami. Piętro budynku zostanie zaadaptowane na potrzeby lokalnego koła gospodyń wiejskich. Obok obiektu powstanie natomiast także tężnia solankowa i miejsca do wypoczynku.

Wójt dodał, że w pobliżu restauracji pojawią się także cztery posągi królów Polski, którzy według legend mieli odpoczywać w pobliżu wiekowego drzewa. Jeden z pomników ma przedstawiać Jana III Sobieskiego, który w dziupli drzewa miał zostawić turecką szablę, zdobytą podczas triumfu pod Wiedniem.

Samorządowiec zaznaczył, że jest to drugi etap zagospodarowania terenu przy pomniku przyrody. W pierwszym wyremontowano parking, ustawiono oświetlenie, a także wybudowano plac edukacyjny.

Budowa obiektu ma kosztować ponad 7,8 mln zł, z czego ponad 7 mln zł stanowi dofinansowanie z Polskiego Ładu. Budynek powinien zostać oddany do użytku do końca drugiego kwartału 2025 roku.

Dąb Bartek jest nazywany królem Puszczy Świętokrzyskiej. Okazałe drzewo rośnie w Zagnańsku, w powiecie kieleckim. Szacuje się, że ma około 700 lat. Mierzy prawie 30 metrów, a obwód pnia na wysokości 1,30 metra ma blisko 10 m. Ze względu na sędziwy wiek oraz imponujące rozmiary uznawany jest za najokazalsze drzewo w Polsce.

Jak wynika z badań dendrologicznych, Bartek, jest w dobrej kondycji. Ekspertyzy wykonane w ramach projektu ochrony potwierdziły, że statyka drzewa jest właściwa. Pomagają w tym podpory, które zabezpieczają niższe partie dębu.

Dąb Bartek w 1934 r. został uznany przez sąd konkursowy przyrodników pod przewodnictwem prof. Władysława Szafera za najokazalsze drzewo w granicach międzywojennej Polski. Od 1952 roku jest chroniony prawem jako pomnik przyrody. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ sdd/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kielce
6.9°C
wschód słońca: 05:17
zachód słońca: 19:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kielcach

kiedy
2024-04-28 16:00
miejsce
Kieleckie Centrum Kultury - Scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-04 19:00
miejsce
Kieleckie Centrum Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-05 18:00
miejsce
Kieleckie Centrum Kultury, Kielce,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-05 18:00
miejsce
MASKA Incognito Club, Kielce, Rynek 5
wstęp biletowany